Slepíši a program Hele lidi

Tisk strany

Myšlenka akce je jednoduchá: vzít nevidomé umělce a zdravé děti dohromady a získat životní zkušenost a naučit se nové dovednosti. Tyto akce naše Nadace Altego pořádá se sdružením SLEPÍŠI pro děti z dětských domovů od roku 2014. A právě díky vynikajícím pozitivním zpětným vazbám jsme se rozhodli je pořádat i pro děti pracovníků našich zákaznických firem. Kromě jiného program pomáhá odbourat zažité předsudky. Děti se často ptají na to, jak žije člověk, který neslyší, nevidí, nechodí či nemluví stejně jako my. Program je také novou pracovní příležitostí pro lidi s handicapem, kteří se v něm po zaškolení mohou realizovat jako lektoři programu.

DĚTI I DOSPĚLÍ SI ÚČASTÍ V TOMTO PROGRAMU ODNESOU:
- I přes těžký handicap můžou lidé dokázat velké věci… a když můžou oni, můžeš i Ty…
- Takzvaný handicap může být naopak odrazovým můstkem k vlastní seberealizaci v životě.
- Být jiný, neznamená nutně být ze společnosti vytržený. Každý si může najít svou cestu.
- Pokud máš vůli se učit, Tvé uplatnění je vždycky možné.

STRUČNÝ OBSAH PROGRAMU
Děti se v rámci programu seznámí s obecnými informacemi o zdravotním handicapu. Samy si aktivně formou hry vyzkouší různé typy omezení pramenící z běžného života lidí s handicapem. Například si na invalidním vozíčku vyzkouší přejet práh u dveří, seznámí se s řečí hluchoněmých, projdou zvukovou cestou, vyzkouší své smysly (hmat, sluch, čich), které nevidomému člověku nahrazují zrak. Následně dětem představí nevidomý lektor hmatový postup, jakým se nevidící lidé učí modelovat a děti si postup vyzkouší a porovnají svou šikovnost mezi sebou i se šikovností lektora.


Výchovně - vzdělávací programy z cyklu HELE LIDI jsou od roku 1997 realizované nejen v kraji Vysočina, kde Mezinárodní výukové centrum SLEPÍŠI sídlí. Byly postaveny na základě mnohaletých praktických zkušeností s handicapovanými. Program, kromě své vzdělávací funkce, i ukazuje, že naučit se základní principy výtvarného řemesla může opravdu každý. Přičemž ukázky z děl nevidících autorů mohou být velkou motivací a impulsem. Výstup z nich je platný všeobecně…


Součástí programu je zapojení originálních hraček z chráněné dílny od nevidících řemeslníků. Hračky a hmatové pomůcky jsou jedinečné pro představení a zapojení hmatu jednotlivých účastníků. Hračky jsou také dokladem řemeslného umu nevidomých lidí. Cílem je zapojit do programu Hele lidi i ty nevidící, kteří nejsou stvořeni pro veřejné vystupování, ale jejich řemeslná práce mluví za ně.

Účastí na této akci přispíváte na stejnou akci pořádanou pro děti z dětských domovů.