Úvod>Sociální aktivity>Nadace Altego>Rok 2011>ZVÍŘATA, KTERÝCH SE NEMUSÍTE BÁT

ZVÍŘATA, KTERÝCH SE NEMUSÍTE BÁT

Tisk strany


NADACE ALTEGO SE FINANČNĚ PODÍLELA NA ORGANIZOVÁNÍ TÉTO AKCE. PROJEKT BYL REALIZOVÁN CENTREM CHALOUPKY O.P.S.

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA

Příprava programu:

Na přípravě programu se kromě zoologa Martina Maláče podíleli ještě lektoři Chaloupek Mgr. Marie Zichová a Mgr. Jana Audy. Byla vytvořena struktura programu a nachystány jednotlivé aktivity. S plánovaného seznamu ukazovaných živočichů jsme nakonec vypustili myši a potkany, abychom měli jistotu, abychom měli jistotu, že hadi budou klidní. Přítomnost potenciální potravy by je mohla podráždit. Proběhla konzultace se speciálním pedagogem Mgr. Michalem Koudelíkem, kdy jsme si ujasnili určité postupy, které by bylo dobré využít pro jednotlivé specifické skupiny dětí. Dále byly smluveny návštěvy v dětských domovech a speciálních školách. Při programech byly využity zapůjčené pomůcky – zateplené přepravní boxy, velkoformátové fotografie...


Soukromý dětský domov Budišov – Holeje

Datum návštěvy: 11. 12. 2010

Počet dětí: 25

Stručné zhodnocení:

Děti byly rozděleny do dvou skupin. Program trval celkově více než 4,5 hodiny a děti velmi zaujal. Dokonce tak, že nechtěly Martina Maláče pustit domů. Odcházel s příslibem, že na jaře určitě zase přijede a vezme je někam do přírody. Přiložené fotografie fotili přímo děti.


Základní škola a praktická škola Velké Meziříčí

Datum návštěvy: 17.12.2010

Počet dětí: 20

Stručné zhodnocení: Děti byly rozděleny do dvou skupin. Počáteční ostych a strach dětí se podařilo lektorovi velmi rychle odbourat. Programu se aktivně účastnili i pedagogové a pro všechny to byl velký zážitek. Jedna paní učitelka, která se akce osobně účastnila, mě ještě druhý den vyhledala, aby nám osobně poděkovala, že jsme jejich škole tento program nabídli. Neboť nabídka aktivit pro tento typ škol prý není moc široká. Velice si cenili toho, že program byl pro ně ušitý takzvaně „na míru“.


Základní škola Velká Bíteš, Tišňovská

Datum návštěvy: 21. 1. 2011 (dopoledne)

Počet dětí: 24

Stručné zhodnocení: Ačkoliv to z názvu není patrné, opět se jednalo o speciální základní školu. Děti byly opět rozděleny do dvou skupin, ale tématu věnovali na škole celý den. V příloze zasílám ukázky obrázků, které první skupina dětí kreslila. Opět bylo nutné překonávat velké počáteční obavy, ale i tentokrát se podařilo navázat s dětmi komunikaci a otevřít jim nový svět, se kterým se do té doby nesetkali.


Dětský domov Náměšť nad Oslavou

Datum návštěvy: 21. 1. 2011 (odpoledne)

Počet dětí: 16

Stručné zhodnocení: Kvůli nepříznivému velmi mrazivému počasí, byly tyto dva programy spojeny do jednoho, tak abychom co nejméně ohrozili převážená zvířata. V tomto dětském domově se programu účastnila menší skupina dětí, proto nebyly rozděleny. Přesto tam lektor strávil více jak tři hodiny. Po programu jsme dostali tento e-mail, ke kterému už není třeba nic dodávat:

Dobrý den, právě odjel z našeho domova Martin Maláč se zvířaty. Usedám k PC plna dojmů a nemohu jinak než Vám moc poděkovat za zprostředkování této přednášky. Bylo to super, děti nechtěly Martina ani pustit domů, všechny nyní požadují v domově vlastního hada nebo aspoň sklípkana, protože Martin je ubezpečil, že pavouk vydrží bez jídla celý rok, tudíž je nenáročné zvíře. Zpočátku se děti bály, ale ke konci se dožadovaly mazlení se všemi hady. Opravdu to bylo nádherné odpoledne, Martin je úžasný, komunikativní a s dětmi to opravdu umí. Takže ještě jednou velký dík za tuhle akci se zvířaty a s Martinem.

S pozdravem a poděkováním

Bc. Hana Švecová, ředitelka

DD Náměšť nad Oslavou


Závěrečné zhodnocení:

Všechny čtyři programy lze zhodnotit jako zdařilé. I přesto procházel program určitým vývojem. Po návštěvě ZŠ a PŠ Velké Meziříčí proběhly další konzultace se speciálním pedagogem a následná úprava programu. Určité pasáže byly zkráceny a nahrazeny aktivitami opakovacími. Z našeho pohledu i dle reakcí dětí a pedagogů můžeme soudit, že programu vůbec neubralo na kvalitě menší počet ukazovaných zvířat.

Nejdůležitější z celého programu byl samotný kontakt se zvířetem a bylo vhodné tomuto věnovat nejvíce času. Aby se každé dítě mohlo dotknout, pohladit, vzít ukazovaného živočicha do ruky, nelze mít v rámci daného programu zvířat velké množství. Lépe je akci třeba jednou ročně, či jednou za půl roku zopakovat a ukázat další druhy živočichů.

Důležitá byla rovněž stavba programu, kdy děti bylo třeba nejprve motivovat, po té jim dopřát pocit radosti z překonání strachu z nějakého drobného zvířete a potom ukázat, další živočichy, ze kterých mají děti větší strach.

Překvapivým zjištěním pro nás bylo, že některé děti drželi poprvé v životě, v ruce hlemýždě. Proto si myslíme, že by bylo užitečné program propojit i se zkoumáním u nás běžně žijících drobných živočichů.

Problematickým momentem bylo počasí. Velké mrazy, před kterými bylo nutné převážená zvířata chránit i špatně sjízdné silnice, které nám přinášeli velké starosti. (Co bychom dělali se zvířaty v případě uvíznutí auta na silnici na několik hodin)

Všechny instituce, kde program probíhal, projevili velký zájem o další spolupráci.

Fotografie