Úvod>Sociální aktivity>Nadace Altego>Rok 2016>Richard Štěpánek - 1000 mílí cestou necestou

Richard Štěpánek - 1000 mílí cestou necestou

Tisk strany

Richard Štěpánek přišel před 16 lety o levou ruku a přesto dokázal odjet dva ročníky nejtěžšího a nejdelšího ultramaratonu na horských kolech v Evropě „Craft 1000 Miles adventure“. Je sportovcem tělem i duší a i po absolvování toho závodu vyhledává extrémní vyžití.

Richard dětem z dětských domovů přibližuje nejenom atmosféru tohoto závodu vedoucího nejdrsnějšími terény České a Slovenské republiky, ale především vypráví o radikální změně v jeho životě, kterou bral jako výzvu a překážkách, které musel překonat.

V roce 2016 zatím absolvoval přednášky v pětí dětských domovech a jeho výstupy a postřehy jsou následující:

Přednáška v DD v Hrotovicích 15.1.2016 v 15.30 hod.

Dětský domov v současné době nemá plnou kapacitu. Na přednášce se zúčastnilo 9 dětí od 7 do 17let. Aktivně se zapojovaly do přednášky. Zopakovaly si i zeměpis, při mých dotazech. Byla zde fajn rodinná atmosféra. Nejčastější dotazy byly na strach, noclehy, zvířata. Zajímaly se i jak se na závod dostat. Velmi zajímavá byla diskuse o tom, jak by se vybavily ony na takový závod, co si myslí, že je nejdůležitější na takovém závodě, co je potřeba udržovat nejvíce v čistotě atd. Snažím se je vtáhnout do děje a ony se snaží nezůstat pozadu za ostatními.

Přednáška v DD v Mikulově 18.1.2016 v 16.30 hod.

Zajímavá směsice osobností. Věkově byli téměř všichni nad 10 let. Zúčastnilo se 16 dětí. Bylo vidět, že s těmito dětmi už celkem cvičí jejich vývoj. Snažil jsem se je držet v ději přednášky i technickými dotazy jako třeba co si myslí, že je potřeba držet nejvíc na kole v čistotě. Seznamoval jsem je, jak to chodí při shánění ubytování od lidí, jak funguje kolegialita mezi závodníky. Naráželi jsme i na sociální otázky soužití a otevírala se zajímavá témata z jejich osobních životů. Zajímavé bylo, jak se ptaly na způsob financování takového závodu a života na něm. Jak řešily čistotu. Zajímaly se o jednotlivé kategorie atd. Poměrně jsem byl mile překvapen možnostmi a vybavením domovů. Poučné jsou i rozhovory mimo dosah tet a vychovatelů.

Dětský domov Dagmar, 25.1.2016

V DD Dagmar mě přivítal sympatický klučík, který se mi přestavil jako pan ředitel Kusý :o). Po nachystání aparatury k projekci se sešlo celkem 17 posluchačů. Byli opravdu pozorní a bylo na nich vidět, že je téma zaujalo. Pravdou je, že zde byli věkově sobě nejbližší děti a tak to bylo s formou přednášky jednodušší a také se dalo mluvit o věcech, které by menší posluchače až tolik nezaujaly. Přednáška byla o něco delší než jindy, protože je zajímala i jiná témata a tak jsme si vyprávěli o technice horských kol, speciálech pro zimní bikování, ale i třeba o hygieně na ultra maratonech bez zabezpečení. Možná to bylo tím, jak jsme vše obsáhli v přednášce, ale na závěr byl jen jeden dotaz a to měl ještě pan ředitel :o)).

S.O.S. dětská vesnička, Brno Medlánky, 4.2.2016

Termín mě byl potvrzen tři dny před přednáškou. Paní ředitelka čekala na to, jestli se jí nahlásí posluchači. Ti to nechali na poslední chvíli, ale nakonec se zájemci o přednášku přihlásili. Z plánovaných 14 jich přišlo 8. Je to opravdu jiný druh zařízení než DD a je zde i jiný systém práce. Nakonec jsme si to užili a dostali se i k takovému tématu, jak jsem přišel o ruku, jaké to pro mě bylo atd. Děti jsou úpřimný. Tady bylo vidět, že jsou to děti mladší, které mnou navozené kritické situace řešily dětsky, tak jsem se pobavili s paní ředitelkou taky :o)).

Přednáška v DD Jihlava, 4.3.2016

4.3. jsem navštívil pro mě nejzajímavější místo ve svých přednáškách. Téměř tříhodinová přednáška byla přijata s velmi pozitivními reakcemi. Otevřeli jsme na přání vychovatelů i ožehavé téma drog. Stejně tak jsme otevřeli i téma budoucnosti dětí, jak ji vidí sami. Celé téma zpracovaly do výtvarně literárních děl, které mi byly naskenovány a odeslány. Ukázku z nich Vám s fotografiemi zasílám (k nahlédnutí ZDE).

Fotografie