Úvod>O nás>Články týmu Altego>Tak trochu jiná vzdělávací firma

Jiří Denk - ALTEGO...tak trochu jiná vzdělávací firma

Tisk strany

„Altego – …tak trochu jiná vzdělávací firma…“

Rozhovor se zakladatelem a ředitelem firmy Ing. Jiřím Denkem připravila redakce hrnews.cz.

Prezentujete se jako „jiná vzdělávací firma“… Čím se vlastně odlišujte od ostatních?

Především jsme firma s tradicí. Firma ALTEGO byla založena v r. 1997 a zabývá se tvorbou systematických tréninkových projektů. Firem naší velikosti, které působí v našem oboru takto dlouho, je v ČR jenom pár. O kvalitě naší práce svědčí spokojenost našich zákazníků, mezi které patří např. firmy: Bosch, Continental Barum, Home Credit, PRAMOS, ČEZ, Škoda Praha Invest, Škoda Mladá Boleslav, Saab Czech, TOSHULIN, OTIS, KARS, emb-papst CZ, Vodafone a dalších firem. Zrealizovali více než 9600 tréninkových dní pro více než 500 firem a 100.000 účastníků. Pracujeme s více než 25 lektory a cílovou skupinou našich seminářů a workshopů jsou manažeři, obchodní zástupci, pracovníci v zázemí firem, servisní technici i mistři ve výrobě.

A kromě tradice a kvality, která je samozřejmě důležitá a úctyhodná?

Například od r. 2000 pořádáme Manažerské konference. Je to každoroční příležitost nejen pro manažery a vedoucí pracovníky k výměně zkušeností, názorů a postojů. Důležitá je pro nás neformální přátelská atmosféra, dostatek prostoru pro diskusi, možnost se seznámit se zajímavými lidmi a výběr aktuálních a zajímavých témat. V r. 2014 to bylo téma „Co je to úspěch?“, v r. 2015 „Příležitost jako změna“ a v říjnu letošního roku máme téma XXVI. Konference „Motivační prostředí pro vyšší efektivitu firmy“. Zveme jako řečníky vždy velmi zajímavé osobnosti a na témata se díváme z pohledu jednotlivce i z pohledu firmy, což vytváří zajímavý obrázek. Srdečně Vás zveme, přijďte se zúčastnit, stojí to za to… – viz odkaz na www ZDE.

To musí být opravdu zajímavá akce… Pořádáte ještě nějaké netradiční akce?

Ano, v r. 2003 jsme uspořádali I. Manažerskou jachtu v Chorvatsku a 20. - 24. května letošního roku to bude již XXVII. Manažerská jachta. Shodou okolností se tato akce stala nejvícekrát pořádaným závodem námořních plachetnic v ČR. Akce je velmi oblíbená nejen pro možnost si pořádně zazávodit, ale především pro příjemnou a přátelskou atmosféru, kde se můžete seznámit s celou řadou zajímavých lidí. Je určená i pro úplné nováčky i pro zkušené jachtaře. Zúčastnit se můžou i jednotlivci, dvojice, celé týmy a někteří účastníci s sebou berou např. obchodní partnery či tento zážitek dávají svým pracovníkům jako odměnu. Je to týmová spolupráce opravdu v praxi. Takže pokud si chcete vyzkoušet plavbu na plachetnici, pojeďte s námi, budete vítáni na palubě. Podrobnosti najdete na www ZDE.

Vaše aktivity jsou opravdu různorodé… plachetnice? Čím mne překvapíte ještě?

Toto je spíše jako perlička: V r. 2007 vyplula z Nového Zélandu naše plachetnice S/Y Altego na plavbu kolem světa. Obeplula Mys Dobré naděje i Mys Horn, navštívila Antarktidu a plavbu kolem světa v r. 2010 po uplutí 35000 Nm úspěšně zakončila. Stala se tak teprve 7. českou lodí, které se to podařilo.

To byl Váš sen?

Ne, ne. Nikdy jsem o plavbě kolem světa nesnil. Vyvinulo se to samo jako koníček. Nejdříve jsem to jen vyzkoušel, potom jsme začali pořádat manažerské jachty a takto to dopadlo… Koneckonců, pokud chcete plout s námi, můžete. Zkušenosti nejsou potřeba žádné. Aktuální plavba je nyní „Napříč Francouzskou Polynésií“ (plán plavby ZDE). Samozřejmě, v případě zájmu, zde probíhá i vzdělávání formou koučování. A i z hlediska Work–Live Balance (odkaz ZDE), což je jedno z velmi aktuálních témat, je to velmi užitečně strávený čas.

Mne na Vaší firmě zaujala ještě jedna věc. Vím totiž, že máte vlastní Nadaci Altego. To také není běžné. Jak se to stalo?

Hlavní impuls byla moje vlastní zkušenost. V rámci civilní služby jsem pracoval na Střední speciální škole pro nevidomé a těžce zrakově postižené. Od té doby mám zakódované, že pokud se komukoliv daří, měl by automaticky pomáhat těm, co jsou v obtížné situaci. Proto jsme v r. 1999 založili Nadaci Altego. A protože jsme vzdělávací firma, je i nadace zaměřena na rozvoj osobnosti dětí - hlavně z dětských domovů.

Ano, sociální aktivity firem v dnešní době narůstají. Společenská odpovědnost firem je nyní živé téma.

Jsme rádi, že již mnoho let patříme k firmám, které pomáhají a jsou i pozitivním vzorem. Od r. 1999 jsme zrealizovali akce za více než 3,5 mil Kč. Na našich výsledcích je vidět, že se jedná o dlouhodobou a systematickou iniciativu. Lidé i firmy, kteří naši nadaci podporují, v nás mají jistotu serióznosti, protože každá věnovaná koruna je v plné výši použita na vybraný projekt. Firmám můžeme nabídnout k realizaci více než 10 různých projektů a akcí, do kterých se mohou zapojit aktivně i pasivně. Projekty můžeme ale zrealizovat například i pro děti zaměstnanců. Možností je opravdu mnoho… (informace o projektech nadace naleznete ZDE).

Máte i k tomuto nějakou „perličku“?

Ano, mám… Sociální aktivita může mít různé podoby. Na konci loňského roku jsme se dvěma kamarády založili Klub otců. Naši ambicí je každý roku pořádat 8 - 10 víkendových akcí typu „Apalucha“ tátů a dětí – bez maminek. A už teď máme zorganizováno v prvním pololetí 5 akcí (odkaz na blog Klubu otců je ZDE). Věřím, že za pár let se i tento projekt zajímavě vyvine a že budeme vzpomínat na začátky… ale to je opravdu jen pro pobavení…

Vidím, že jste opravdu velmi aktivní a různorodí. A jak vlastně vznikl název ALTEGO?

Název firmy ALTEGO vznikl sloučením slovního spojení „Alter ego“, které v překladu znamená „druhé já“ či „blízký přítel“. Charakterizuje poslání stát se firmám více než jen partnerem.

A logo firmy?

Zajímavostí je, že logo firmy vzniklo dávno před tím, než jsem se začal zajímat o lodě. Směrová růžice kompasu je tam pro to, aby lidé i firmy pořád přemýšleli, jestli v životě jdou správným směrem. A kormidlo je tam proto, aby svůj směr mohli aktivně řídit.

Děkuji za rozhovor.