Co vlastně je Lean Coffee?

Kdysi jsem se účastnil výběrového řízení, jehož součástí byla ukázka mé práce. Zadal jsem tedy účastníkům té ukázky otázku na důležité téma k řešení a nenechal je diskutovat. Svou důležitost napsali na papírek a nalepili na určené místo na plátně. Po pročtení každý dvěma tématům přidělil svůj hlas. Pět témat s nejvíce hlasy jsme posunuli na místo k řešení a ……… tak dále a dále ……..

V tom výběru jsem uspěl a zpětné vazby od účastníků ukázky byly mj.: Probrali jsme za chvíli více než je obvyklé, asi nejdůležitější nám přišla

 otázka, které z navržených řešení by stálo za jeho standardizaci. Jo a taky na konkrétní kroky, termín a odpovědnost. To totiž běžně na poradách neděláme, jen odejdeme s popsanými stranami zápisu a ono to potom většinou časem nějak vyčpí. 

No nedivte se, šlo o velkou, poměrně známou firmu. A použil jsem prvky agilních metod práce, k nimž Lean coffee patří.

Pro mě má tahle káva dva rozměry. O tom prvním jsem již začal - je o způsobu, organizaci a vedení porad bez ztráty času a zbytečné agendy - tedy o poněkud jiném přístupu k užitečnosti a důležitosti. A také, jak již jsem napsal na titulní straně, je to skloubení lean a kávy. Vlastně o neplýtvání s pohodovým přístupem.

Máte-li chuť se podíval na některé agilní metody práce z blízka, nebo zavést ve firmě jednoduché velmi účinné porady s tahem na branku a šetřit čas, rád vás to naučím.

Druhý rozměr Lean coffee je o užitečném setkávání nad lean tématy s lidmi z regionu. První taková skupina začala v Seattlu v roce 2009. Jim Benson (autor personálního kanbanu) a Jeremy Lightsmith chtěli dát dohromady skupinu, která by diskutovala nad lean technikami a byla si užitečná svými poznatky, ale zároveň se chtěli vyhnout těžkopádné organizaci a zbytečné agendě. Dnes je lean coffee v Seattlu každý týden a je velmi populární. A opravdu je v kavárně. 

Podobně i ve světě - postupně se přidalo mnoho dalších měst a to i z Evropy. Nejblíže se pořádají Lean coffee v Berlíně, ve Vídni a v Budapešti. A já mám nutkání se také přidat. Mám totiž rád lean i kávu. 

Zatím pro vás, své klienty a potom - zachutná-li nám tato káva pro všechny, kteří budou mít chuť. Tak krom toho, že Vám o Lean coffee povídám, také vás na ně rád zvu.

 

 

P.S. Lean coffee je obchodní značka firmy Modus cooperandi. To pro ochranu jména metody. Na jejich stránkách (leancoffee.org) je také seznam měst, kde se pořádají Lean coffee a bude tam vznikat interaktivní mapa těchto měst. Buďme její součástí.